Demleme


Aradığınız gövdeyi, tadı ve aromayı bulabilmeniz için basit tariflerle kullanılan bazı demleme yöntemlerini sizin için derledik. Hangi ekipmanları, hangi kahveleri ne kadar kullanmalısınız? Sorularınız cevapları bu küçük rehberde...

Chemex Geri


Soğuk ya da sıcak demleme yapabileceğiniz Chemex yönteminde, suyu kağıt ya da bez filtreden geçirip kahveyi doğrudan bir kupanın ya da jug adı verilen servis kabının içinde hazırlamak oldukça kolaydır. Demleme süresi uzadıkça koyuluğun arttığı bu demleme yönteminde, yumuşak-orta içimli kahveler elde etmek mümkündür. Kahve telvesi kağıt filtreye yapışıp kaldığından bu yöntem temiz ve pratiktir.

01Orta çekilmiş kahvenizi hazırlayın. Doğru ölçü ve lezzet için elektronik tartı kullanmanızı öneriririz.

02Kağıt filtrenizi servis ekipmanınıza (JUG) yerleştirin ve dikkatlice bol suyla ıslatarak hem kağıdı hem ekipmanı ısıtın. !. Beyazlatılmış filtreleri kullanmak kahvenizdeki kağıt tadını en aza indirecektir.

03Orta çekilmiş kahvenizi, istediğiniz gövde yoğunluğuna göre tartarak kağıt filtrenin içine koyun.

04Önce yanlardan başlayarak yavaşça 90-94℃'deki suyla kahveyi ıslatarak şişmesini sağlayın ve ardından 30 saniye kadar bekleyin. Bekledikten sonra yavaşça belirlediğiniz miktara ulaşana kadar suyu ekleyin. !. Suyu kahveye dökerken kahvenin her noktasının ıslandığından emin olun ve bu işlemi yavaşça yapın. Su ortadan akarken filtreyi yanlardan tutmak yağların geçişini değiştireceği için lezzete etki edecektir.

05Suyun tamamının filtreden geçmesi miktarına göre yaklaşık 3-4 dakika sürecektir. Beğendiğiniz lezzete ulaşana kadar kahve dozu ve bekleme süresini ayarlayın. Su akışı bittikten sonra kahvenizi servis edin. !. Ekipmanınızı tekrar kullanmak için içinde telve kalan filtre kağıdını atıp Jug'ı bulaşık makinesinde yıkayabilir ya da yumuşak bir sünger ve az sabunlu suyla kalan partikül ve yağları temizleyebilirsiniz.

Aeropress Geri


Kahvenin tamamının filtrelenmesiyle sert ve konsantre kahveler yapmak için kullanılan bu demleme yöntemi de oldukça hızlı ve temizdir. Demlenen kahve çok koyu olması durumunda sıcak suyla sonradan yumuşatılabilir. Doz ayarı kolay olan bu yöntemde kullanılan basınç ile elde edilen kahveler koyu kahveseverler içlin mükemmeldir.

01Orta çekilmiş kahvenizi hazırlayın. Doğru ölçü ve lezzet için elektronik tartı kullanmanızı öneriririz.

02Filtre kapağına kağıdı yerleştirin ve sıcak suyla ıslatın. Filtre kapağını demleme kabının altına yerleştirin ve sıkıca oturduğuna emin olun.

03Orta çekilmiş kahvenizi, demleme kabının içine dökün. Filtre kapağı takılı olan ve içine kahve koyduğunuz demleme kabının servis kabı ya da fincana iyi oturduğundan emin olun. Basınç uygulama sırasında tatsız bir durum yaşamak istemezsiniz.

04Şimdi demleme kabına 200 ml. 90 - 94℃ su ekleyin ve dikkatlice karıştırın. Karıştırırken Aeropress'i devirmemeye dikkat edin. Karıştırdıktan sonra istenilen gövde yoğunluğuna göre 30 - 60 saniye bekleyin ve yeniden karıştırın. Bekleme süresi arttıkça koyuluk artacaktır.

05Artık pistonu demleme kabına yerleştirin ve yavaş ve dikkatli bir şekilde aşağı doğru bastırarak kahveyi servis kabı ya da fincana alın. !. Ekipmanınızı tekrar kullanmak için filtre kapağını çıkarın, filtre kağıdını atıp filtrede kalan telveyi boşaltın. Demleme kabı ve diğer aksamları bol su ile durulayarak ya da bulaşık makinesinde yıkayarak ekipmanınızı temizleyin.

V60 Geri


Oldukça hızlı, temiz ve pratik olan bu yöntem evde ya da işte kahve demleme keyfi isteyenler için idealdir ve dünyada en yaygın kullanılan demleme yöntemidir. Öğütme boyutunu dilediğiniz gibi ayarlayarak kahvenin demlenme sürecini uzatabilir ya da kısaltabilir böylece kahve gövdesi üstünde tam kontrol sağlarsınız.

01V60 yönteminde demleme süresi kahvenin gövdesini belirlediği için çekirdeklerin öğütülmesi önem arz eder. Öğütülmüş kahvelerin boyutu demlenme süresi ile ters orantılıdır. Öğütme boyutu ne kadar büyükse demlenme o kadar hızlı, küçükse o kadar yavaş olacaktır. İdeal doz, 400 ml su için 25 gr. kahvedir. !. V60 ile hızlı demlenmede yumuşak içimli, parlak ve açık gövdeli kahve elde edersiniz. Yavaş demleme ile ise tam tersi sert ve koyu gövdeler yakalarsınız.

02Kağıt filtreyi V60'ın içine yerleştirin. Kahvenizi filtrenin içine koymadan önce yavaşça tüm filtreyi 90 - 94℃ su ile kuru yeri kalmayacak şekilde ıslatın. Şimdi V60'ınızı servis kabı ya da kupanın üzerine yerleştirin ve ardından kahveyi filtreye koyun. !. Beyazlatılmış filtreleri kullanmak kahvenizdeki kağıt tadını en aza indirecektir.

03Dairesel ve yavaş hareketlerle dıştan içe doğru yaklaşık 40 - 50 gr. su ekleyin ve 30 - 60 saniye arası bekleyin. Daha sonra kalan suyu aynı şekilde dairesel ve yavaş hareketlerle kahvenin kuru yeri kalmayacak şekilde ilave edin. Suyu dökme hızınıza bağlı olarak demleme süresi 2 - 4 dakika arası olmalıdır. Artık kahveniz servise hazır. !. Ekipmanınızı tekrar kullanmak için içinde telve kalan filtre kağıdını atıp V60'ı bulaşık makinesinde yıkayabilir ya da yumuşak bir sünger ve az sabunlu suyla kalan partikül ve yağları temizleyebilirsiniz.

Sifon Geri


Demleme yöntemlerinin en fantastiği olduğunu söyleyebiliriz :). İşlemin uzun zaman aldığı ve evde ya da işte yapmak için çok uygun olmayan bu yöntemle demlenmiş kahveler için sizi 404'e bekleriz.

01Sifonun altında bulunan küreyi kahve yapmak istediğiniz miktardaki kaynamaya yüz tutmuş suyla doldurun.

02Filtreyi üstte yer alan demleme kabının altına yerleştirin.

03Helezon teli, tabanına değecek şekilde kürenin içine yerleştirin..

04Huniyi su dolu kürenin üzerine oturtun. Sonra demleme kabını kürenin üstüne fazla sıkıştırmadan dikkatlice yerleştirin.

05Artık ateşi yakabilirsiniz. Su kaynamaya başladıkça demleme bölümü dolmaya başlayacaktır.

06Demleme kabı kaynar suyla dolduktan sonra kahveyi ekleyin. Yavaşça bir kaç saniye kahveyi karıştırın. Yaklaşık 200 - 250 ml. su için 15 - 17 gr. kahve yeterli olacaktır.

07Kahvenin demlenmesi için 60 - 90 saniye kadar bekleyin. Demleme sonunda kahvenin çökmesine izin vermek için ateşi söndürün.

08Isı düştükçe kahve, alttaki küreye dolmaya başlayacaktır. Çökme tamamlanınca üstteki demleme kabını dikkatlice söküp, kahveyi servis yapın. !. Kullandığınız ekipman (özellikle cam ve metal aksamları) ateşle çalıştığınız için ciddi şekilde ısınacaktır. Güvenliğiniz ve kötü sürprizler yaşamamak için bunu lütfen unutmayın.

Cold Dripper Geri


Kahve keyfini düşük asiditeli kahve gövdeleriyle soğuk olarak da çıkarabilirsiniz. Ancak soğuk suya kahvenin tadını geçirmek sıcak suya göre daha zordur. Bu yüzden uzun bir zaman ve damla damla çalışmak için soğuk damlalık (cold dripper) gerekir.

01Üst bölümdeki haznenin damlalık aparatını kapatarak içini soğuk suyla doldurun.

02Orta bölümün filtresini ıslatarak yerine yerleştirin.

03Yarım litre su için 60 - 70 gr. kahve yeterlidir. Kahveyi orta bölümde filtrenin üstüne doldurun ve hafifçe salladıktan sonra üstüne bir filtre daha yerleştirin. Bu filtre kuru olmalıdır.

04Damlalık aparatının musluğunu açarak suyu, dakikada 30 - 40 yani 2 saniyede 1 defa damlayacak şekilde, serbest bırakın.

05Suyun tamamı bittiğinde kahveniz servise hazır olacaktır. İsterseniz kahvenin içine buz ekleyerek servis edebilirsiniz.