Kahveler


Doğru tadı bulmak için, doğru ülkelerin, doğru yüksekliklerinde ve doğru üreticler tarafından üretilen kahve çekirdeklerini özenle seçiyoruz. Uzunca bir süre doğru harmanı bulmak için gece-gündüz uğraşıyoruz. Ve işte sizin için özene bezene ürettiğimiz özel harman kahvelerimiz…

Acme Geri

Çikolata / Esmer Şeker / Kuru meyve

Yüksek gövdesi, dengeli-yumuşak asiditesi ve ön plana çıkan çikolata tatlılığıyla özel bir seçkidir. Güney Amerika kahvelerinden oluşan seçkide orta-koyu kavurma profili takip edilir, kalite kontrolden geçtikten sonra sizlerle buluşur ve sene boyunca tadından ödün vermeden servis edilir.

Sezonuna uygun yeşil çekirdek alımı yaptığımız için, bu seçkinin içeriği de senede birkaç kez değişime uğrar. Her değişimde yüksek kalitede ve özel çekirdekler kullanılır. Bu sezonun içeriği, Guatemala Finca Conception’dan oluşmaktadır. 1890’lı yıllarından başından beri tarımsal üretimin sürdüğü Concepcion çiftliği büyük bölümünü kahve üretimine ayırmış durumdadır. Hasat her yılın Nisan ayında başlar, bütün toplama işlemi elle yapılır. Hem espresso hem filtre kahveler için önerdiğimiz bu kahve; tropikal meyve asiditesi, ağızda bıraktığı kadifemsi tat ve bitter çikolata bitişiyle karşınızda.

ACME seçkisinin içerik bilgilerini her sezon buradan takip edebilir veya barista'nıza danışarak öğrenebilirsiniz.

Tür Bourbon
Bölge Mantiqueria
İşleme Yıkanmış
Rakım 1100-1300 m
Ürün sayfasına git

Pe De Cedro Geri

Kırmızı Erik/ Kakao

Bulunduğu bölgedeki Yellow Bourbon türü üretimin aksine Red Bourbon türünde kahveler üreten Pe de Cedro çiftliği ikinci senesinde tekrar stoklarda. Yarı yıkanmış olmasına rağmen natural tat özellikleri barındıran bu kahve 1250 metre rakımda yetişiyor. Genele nazaran düşük olsa da, Brezilya rakım açısından istisnai bir duruma sahip. Bir mikroklima alanı olması sebebiyle Brezilya’da düşük rakımlarda bile kaliteli Arabika kahveleri yetiştirilebiliyor. Dünya’daki üretimin %30’unu oluşturduğu ve önemli bir geçim kaynağı olduğu için de, hasat süresince yapılan pratikler kendine has niteliklere sahip. Kırmızı erik ve kakao tatları yoğun biçimde hissediliyor. Özellikle espresso olarak tavsiye edilir. Keyifle tüketiniz.

Tür Red Bourbon
Bölge Pouso Alto
İşleme Pulped Natural
Rakım 1250 m
Ürün sayfasına git

ETİYOPYA HUNKUTE Geri

Lime / Bergamot / Yasemin

Özlenen Hunkute tekrar stoklarda! Petra olarak kalitesinden emin olduğumuz ve servis etmekten memnun olduğumuz kahveleri daimi kadroya alıyoruz. Bunun ilk ve en iyi örneği Hunkute. Etiyopya’nın en çok kahve üreten bölgesi olan Sidamo’da irili ufaklı 1900’e yakın çiftlik bulunuyor. İyi kalitede alım yapmak karışık olsa da, satın alma stratejimizi tat odaklı yapıyor ve her sene çıkan hasatları önceden tadıyoruz. Kalitesinden emin olduğumuz kahveleri sizlerle buluşturuyoruz.

50’yi aşkın yıkama istasyonunu teknik ve mali anlamda destekleyen Sidamo Kahve Üreticileri Kooperatifi’nin bir üyesi olan Hunkute yıkama istasyonu iki bölümden oluşmakta. İlki 1997, ikincisi 2010 yılında kurulmuş. Söz konusu gıda üretimi olduğunda, her bir aşamanın aynı kişiler tarafından yapılması üretimin kalitesini olumlu yönde etkiler. Kalite kontrolü daha stabil olur. Üretim, hasat, yıkama, kurutma, ayrıştırma, paketleme ve ihraacat gibi her bölümü bünyesinde bulunduran Hunkute, bu açıdan bize güven veriyor.

Etiyopya’ya özgü Heirloom türünde, 2000 metre rakımda yetişen bu yıkanmış kahve, aroma olarak yoğun yasemin ve siyah çay, tat olarak çiçeksi ve yumuşak. Gözünüz kapalı ayırt edebileceğiniz bu kahveyi özellikle filtre için tavsiye ediyoruz.

Tür Heirloom
Bölge Sidamo
İşleme Yıkanmış
Rakım 2000 m
Ürün sayfasına git

ETİYOPYA URAGA SAMII Geri

Çiçeksi / Beyaz Şeftali / Şekerli

Israel Degfa’nın işlettiği, hem bölge hem de yıkama istasyonuna da adını veren Uraga, Guji bölgesindeki Sonkolle Kebele’de bulunuyor. 2400 metre gibi yüksek bir rakımda bulunan çiftlik, hem coğrafi koşulları hem de tecrübeli çiftçiler sayesinde son yıllarda adını sıkça duyuruyor. Çevresine göre daha gözden ırak ve çevre kirliliğinin etkilerinin daha az görüldüğü bir alanda bulunması sebebiyle üretim kalitesi hayli yüksek. Yükseklikten dolayı ise daha soğuk geçen geceler hem çekirdeklerin olgunlaşması hem de fermantasyon ve kurutma üzerinde olumlu etkiye sahip.

Kabuklarından soyulan çekirdekler 36-72 saat aralığında fermante ediliyor. Bu yükseklikte oksijen seviyesinden dolayı fermantasyon daha yavaş sürmektedir. Sonrasında yıkama kanallarında yoğunluklarına göre çekirdekler ayrıştırılıyor. Düşük yoğunlukta olanlar yüzeyde kaldıkları için kenara alınıyor ve üretime dahil edilmiyor. Yıkama işlemi sonrası kurutmaya geçilmeden önce temiz suyla bir tankın içerisinde 6-12 saat arası dinlendirilen kahveler en son aşama olarak 12-15 gün boyunca kurutma masalarında kurutulmaya bırakılıyor.

Kahve üretiminin dünyadaki merkezlerinden biri olan Etiyopya her yönüyle kahve severlerle buluşturmaktan keyif aldığımız kahvelere ev sahipliği yapıyor. Heirloom türündeki bu yıkanmış kahvede, nektarin, şeftali gibi meyve tatlarıyla lavanta ve floral tatları yoğunlukta görebilirsiniz.

Tür Heirloom
Bölge Guji
İşleme Yıkanmış
Rakım 2400 m
Ürün sayfasına git

GUATEMALA LA COLINA Geri

Greyfurt / Kayısı Suyu / Topraksı

Dilimize ‘’Tepe’’ olarak çevirilen La Colina, çiftlik sahibi Tony Medina’nın babasından kendisine miras olarak bırakılmış. Uzun süre yalnızca mısır ve fasulye üreten Tony, ilk kahve ağacını 1991 yılında ekmiş. 27 yıllık üretici kariyerinde yalnızca Caturra ve Bourbon türü ürettiği için bu iki türde gelişme kaydettiğini görüyoruz. Sonuç olarak da bardakta tutarlı, tatmin edici ve kompleks sonuçlar elde ediyoruz. Greyfurt ve kabuğunun acı-tatlı kombinasyonu, kayısı suyunun kapalı ve yoğun hissiyatı tat olarak yansıyor. Karakteristik özelliklere sahip bu kahve sınırlı sayıda Petra raflarında.

Tür Bourbon, Caturra
Bölge Chimatenango
İşleme Yıkanmış
Rakım 1700 m
Ürün sayfasına git

GUATEMALA SANTA MARTA Geri

Kiraz / Karamel / Kompleks

İkinci nesil kahve üreticisi olan David Rodriguez Batres, 14 hektar olarak başladığı çiftliği 45 hektara çıkararak büyük başarı göstermiş ve her hasatta toplam üretim miktarını kaliteyle doğru orantılı olarak arttırmıştır. Petra olarak kahve yolculuğunun başlangıç noktası olan çiftlik ve üreticilere gereken önemin verildiği takdirde içecek kalitesinin de artacağına inanıyoruz. Bu yüzden isimler ve markalarla çalışmak yerine, gelişime ve yeniliğe önem veren aracılar ve yeşil çekirdek sağlayacılarıyla çalışmaya özen gösteriyoruz.

Tür Bourbon, Caturra, Red Bourbon
Bölge Huehuetenango
İşleme Yıkanmış
Rakım 2000m
Ürün sayfasına git